Enerji Nakil Hattı Çeşitleri

Enerji Nakil Hattı Çeşitleri

Enerjinin belirli bir hat boyunca daha uzak mesafelere yayılmasının sağlanması yüksek gerilim hattının kullanılması ile mümkündür. Günümüzde bu enerjinin iletilmesi için kullanılan hatlar farklı kategorilerde ele alınır. Bunlar isimlendirilirken kısa, orta ve uzun iletim hattı olarak adlandırılır. Her birinin tasarımı da birbirinden farklılık gösterecektir. Farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan bu enerji çeşitleri; kullanılan malzeme, direklerin boyutu, şekli, yapısı gibi farklı nedenlerden etkilenir.

Enerjinin iletilmesinde değerler değiştikçe enerji nakil hattında çeşitlilik meydana gelmiştir. Bu kullanılan malzemelerden de kaynaklanabilir. Bu farklılaşan gerilimden dolayı değişim gösteren gruplama; alçak gerilim hattı, orta gerilim hattı, yüksek gerilim hattı ve çok yüksek gerilim hattı olarak farklı gruplara ayrılacaktır. Enerji naklinde kullanılan direklerde de farklılıklar görülür ve bu nedenle farklı isimlerle anılır. Bunların oluşum sebebi amaçlarda farklılıklar yaşanmasıdır. 

Enerjiyi Sağlamada Direk Çeşitleri

Enerjinin naklinde kullanılan taşıyıcı direkler; iletken izolatör üzerine tutturularak kullanılır. Köşede taşıyıcı direkler; hafif kavisli bir yapısı bulunur. Direk üzerine özellikle yerleştirilmiş özel ekipmanlar ile iletim sağlanır. Tevzi direk; elektriğin iletiminde çift koldan faydalanılarak dağılımı sağlanır. Branşman direk; hava hattında oluşan ayrımlardan dolayı farklı konularla enerji iletimini sağlar. Nihayet direk; özellikle giriş-çıkış alanlarında, trafo binalarında hava şartlarına bağlı olarak baş ve son kısımlarda kullanılan direk çeşididir. 

Durdurucu direk; en az 7 direk arasında enerjiyi iletilmesi sağlanır. Bu direk çeşidinin özelliği herhangi bir arıza durumunda meydana gelen sürecin var olan iki durdurucu direk mesafesinde oluşum göstermesini sağlar. Problem çözülmesine katkı sunduğu için üzerinde bulunan iletken maddesi izolatörlerin sayısı fazladır. Elektrik iletimine katkı sunan her bir direk üretilen malzemeden, boyutlandırmadan ve kullanım alanından kaynaklı olarak farklılık gösterecektir. Üretilen yapı malzemesinden kaynaklı olarak oluşan direk çeşitleri ise; beton direkler, ağaç direkler, demir direklerdir. 3 farklı kategoride kullanılan bu malzemelerin her biri farklı esneklik ve taşıma kapasitesi ile oluşum gösterir.