Topraklama Ölçüm Nasıl Yapılır

Topraklama Ölçüm Nasıl Yapılır

Topraklama ölçümü elektriğin kullanılırken oluşan hassasiyetin, direncinin düşük ya da büyük oluşunun ve iletkenliğinin durumun daha kullanışlı hale gelmesini sağlar. Topraklama ölçümü yapılırken herhangi bir şekilde bir tesis kurulması gerekmez. Hazırlanmış, önceden kararlaştırılmış bir yönetmelik doğrultusunda gerçekleştirilir. Belirlenmiş bir teçhizat doğrultusunda sistem kurularak toprak direncinin ölçülmesi ile yapılır. Bu direnç ölçümü Meger test cihazı adı verilen alternatif aracı kaynak ile ölçülür. Buradaki amaç elektriğin akım şiddeti ve geriliminin iletim hızını test edebilmektir.

Topraklama ölçümünün yapılmasının sebebi ev içerisinde veya çeşitli ticaret alanlarında kullanılan elektrikli cihazların ve makinelerin oluşabilecek herhangi bir elektrik kaçağı riskini ortadan kaldırır. Bunu sağlarken toprak altına gömülmüş bu mekanizma işe yarayacaktır. Topraklamada ölçüm toprak ve toprağın içerisinde elektriğin iletimini sağlayan metaller arasındaki direncin ölçülmesidir. Ölçümü yapılırken avometre ile multimetre ile toprak megeri ile farklı şekillerde yapılabilmektedir.

Topraklama Ölçümünde En Çok Tercih Edilen Ölçüm Cihazı 

Toprak megeri ile yapılan topraklama ölçümü içlerinde doğruluk payı en yüksek olan ölçme şeklidir. Burada toprağın altına yerleştirilen ve P, V, C adı verilen elektrotlar yardıma ile ölçüm süreci başlatılır. Toprak megeri ile yapılan ölçüm toprağın nemli bölgelerinde uzman kişiler tarafından uygulanır. Avometre ile yapılan ölçümler sorunsuz bir şekilde sürecin ilerleyebilmesi için cihaz istenen ölçüm modunu alındıktan sonra komütatör ile bağlanır. Buradan doğru yere yerleşim yapabilmek doğru verilerin alınmasını sağlar. Avometre kullanılarak direnç, gerilim, akım ve oluşabilecek bir kısa devre dijital ve analog sistemi dahilinde ölçüm yapılır. Multimetre ile yapılan ölçümler daha hassas alanları ölçebilmek için kullanılan gelişmiş bir yöntemdir.